سخنرانی دکتر تیجانی (برنامه ماه عسل ـ شبکه 3)
شنبه 21 مرداد 1391      8217بازديد

مجری برنامه

امروز برنامه ما بیشتر بیننده‌هایش جوانان هستند؛ هم‌سن من. می‌خواهم بحث امروزمان متفاوت‌تر از همه مباحثی باشد که شما تاکنون در دیگر مجالس با علماء نشسته‌اید و گفتگو کرده‌اید. بحث امروز ما جوانان هستند.

دکتر تیجانی

در آمریکا بیشترین مخاطبین من جوانان هستند. وقتی به تونس می‌روم، مخاطبینم جوانان هستند. من 65 سال دارم؛ ولی هنوز جوان هستم.

مجری برنامه

چرا ـ خیلی‌ها در دنیا ـ به شما می‌گویند افسانه‌ای هستید؟ چرا می‌گویند شما رؤیایی هستید؟ چرا می‌گویند خیالی هستید؟

دکتر تیجانی

 وقتی از جواب دادن به کتاب من که در حقانیت مذهب شیعه نوشتم، عاجز ماندند، گفتند علماء ایران جمع شدند و یک شخصیت خیالی و أسطوره‌ای ساختند به نام تیجانی و این آقا این کتاب را نوشته و هم‌چنین آدمی وجود ندارد.

مجری برنامه

 یک کتابی دارند به نام آنگاه که هدایت شدم و کتابی به نام همراه راستگویان؛ کدام کتاب را می‌گویند؟

دکتر تیجانی

کتاب آنگاه که هدایت شدم.

مجری برنامه

این کتاب را چه زمانی نوشتید؟

دکتر تیجانی

 سال 1976 میلادی.

مجری برنامه

یکی از بهترین کتاب‌هایی است که در عالم تشیع نوشته شده و قرار است یک ترجمه روان‌تر و راحت‌تر از این کتاب ارائه بشود. کتاب فوق‌العاده‌ای است از آقای دکتر تیجانی. جوانان ما اگر خواستن در مورد مذهب شیعه بیشتر بدانند، اگر توانستند، این کتاب را تهیه کنند.

دکتر تیجانی

 بعد از آن 11 کتاب دیگر را هم نوشتم؛ فقط این کتاب من نیست. من افتخار می‌کنم کتاب‌هایی را که نوشتم ،از منابع برادران اهل سنت در آوردم. در کتاب‌هایم حتی یک حدیث هم از منابع شیعه استفاده نکردم.

مجری برنامه

کتاب مع الصادقین را چه زمانی نوشتید؟

دکتر تیجانی

بعد از موفقیت آنگاه که هدایت شدم، شروع کردم به نگارش کتاب مع الصادقین.

مجری برنامه

در کتاب مع الصادقین از چه کتاب‌هایی استفاده کردین؟

دکتر تیجانی

این کتاب در مورد عقاید تشیع است که أهل سنت آنها را زیر سؤال می‌برند. در این کتاب ثابت کردم ایرادهایی که بر ما وارد است، در مذهب خودشان هم این ایرادها وجود دارد؛ مثلا مهری که بر آن نماز می‌خوانیم. برادران اهل تسنن از برادران اهل تشیع انتقاد می‌کنند که: آنها بر خاک سجده می‌کنند یا برای خاک سجده می‌کنند؟ من از کتاب صحیح مسلم و صحیح بخاری ثابت کردم و حدیثی در آوردم که پیامبر (صلی الله علیه و آله) تقریبا مهری ساخته بود که بر آن سجده می‌کرد. پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) منع می‌کرد اصحاب خودش را بر سجده کردند بر عمامه و یا مقداری از لباس خود.

مجری برنامه

در روایتی آمده که حصیر بوده است.

دکتر تیجانی

 حصیر بود، درست است. با وجود حصیر، باز هم پیامبر (صلی الله علیه و آله) سفارش کرده بود مقداری از گِل و مقداری از کاه برای سجده استفاده کنند. در صحیح بخاری آمده است:

ای عایشه! به من این خمره یا این قطعه خاک را بده تا بر آن سجده کنم.

حضرت عایشه هم عذر زنانه آورد که من نمی‌تونم این مهر را به شما بدهم، چون عذر دارم.

اما حضرت فرمود:

عذر شما ربطی به دست‌تان ندارد، می‌توانید به من بدهید.

با این‌که حصیر از درخت است و از برگ درخت ساخته شده، حضرت سفارش کردند که بهترین سجده‌گاه، زمین است. پیامبر (صلی الله علیه و آله) می‌فرماید:

خدا زمین را هم جای سجده و هم جای پاکی برای من قرار داد.

مجری برنامه

شما کجا متولد شده‌اید؟

دکتر تیجانی

 در شهر قفصه در جنوب تونس به دنیا آمدم. از جنگ جهانی دوم. در دوم فوریه سال 1943 میلادی

مجری برنامه

خانواده‌تان و پدر و مادرتان چه مذهبی داشتند؟

دکتر تیجانی

 مذهب اهل تسنن، شاخه مالکی.

مجری برنامه

چه شد که شما شیعه شدید؟ خیلی‌ها معتقدند اولین مستبصر جهانی که اتفاق افتاده، دکتر تیجانی است. خیلی‌ها اسم شما را نام می‌برند.

دکتر تیجانی

در سال 76 میلادی به مذهب شیعه گرایش پیدا کردم. در زمانی که با شهید محمد باقر صدر (ره) دیدار کردم.

مجری برنامه

اتفاقاً مقالات شما را که می‌خواندم، خیلی عرض إرادت می‌کردید به شهید محمد باقر صدر (ره). چرا؟

دکتر تیجانی

با علمای زیادی از شیعه نشست و برخاست داشتم. ولی این سید، تواضع و فروتنی خاصی داشت. با این‌که علمش از همه بیشتر بود، این تواضع را داشت. این برای من خیلی خوش‌آیند بود. هر سوالی که می‌پرسیدم خیلی مختصر و قانع کننده جواب می‌دادند. بعد از این تیتر وار اسم کتاب‌ها و تألیفات‌شان را آوردند که ماحصل این شد.

من از طریق بحث علمی شیعه شدم. چون من مانند شما، زاده یک شیعی نیستم. بنده سنی بودم و إرث سنی‌ها را برده بودم و در خانواده سنی به دنیا آمدم. من با بحث علمی روشن شدم. سه سال طول کشید تا مذاهب اسلامی را مقایسه کردم و توانستم این مذهب را انتخاب کنم.

بهترین دلیل من این بود که رؤسای مذاهب اهل تسنن هیچ‌کدام پیامبر (صلی الله علیه و آله) را ندیدند و با ایشان ننشستند و بین آنها و زمان پیامبر (صلی الله علیه و آله)، حداقل 150 سال بود. آنها زمانی ظاهر شدند که فتنه عظیمی میان صحابه به وجود آمد. فتنه‌ای که در آن باعث شد صحابه پیامبر (صلی الله علیه و آله) همدیگر را تکفیر کنند، یکدیگر را کافر خطاب کنند، با همدیگر بجنگند و همدیگر را به قتل برسانند. بعد از آن فتنه، لشکر یزید، مدینه منوره را برای خود آزاد کرد و گفت آزاد هستند هر کاری را بکنید.

این مسئله ما را به شک انداخت. پیامبر (صلی الله علیه و آله) سفارش کرده بود چیزی را که شک برانگیزه باشد، کنار بگذارید و این‌که همه می‌دانند حضرت علی (علیه السلام) در دامان پیامبر (صلی الله علیه و آله) به دنیا آمد و بزرگ شد.

مرکز محدودیت بحث علمی من این است که حضرت علی (علیه السلام) أعلم از صحابه بود و همه از ایشان سوال می‌کردند. یکی از علماء تونس به نام إبن عرفه که چندین سال قبل از من می‌زیسته، گفته بود: ولایت علی (علیه السلام) بر من ثابت شد. علماء اعتراض کردند که چرا این حرف را می‌زنی؟ چرا می‌گویی علی از همه بهتر است؟ گفت:

به خاطر این‌که همه محتاج علی (علیه السلام) هستند، ولی علی (علیه السلام) به کسی احتیاج علمی نداشت. عقل سالم به من می‌گوید پیروی از شخصی که همه محتاج او هستند بهتر است.

برادران اهل تسنن به 4 امامی که رؤسای مذهبی آنها هستند إقتداء می‌کنند و آنها فاصله زیادی با پیامبر (صلی الله علیه و آله) دارند و حتی بعد از آنها نیز دیگر امامی وجود ندارد. در حالی که شیعه به کسانی إقتداء می‌کند که فاصله‌ای با پیامبر (صلی الله علیه و آله) نداشتند. عقل‌تان این را می‌گوید که وقتی 12 امام شیعه که ما پیرو آنها هستیم، بر یک چیز اتفاق نظر دارند و بر یک چیز تأکید می‌کنند، بهتر است پیروی شوند یا 4 امامی که هر  کدام با یکدیگر اختلاف دارند و حتی بسم الله گفتن آنها با یکدیگر اختلاف دارد، فرق دارد؟ عقل این را می‌گوید که من کدام را پیروی کنم؟ 12 نفری که بر یک چیز متفق هستند یا 4 نفری که مختلف هستند؟ قرآن کریم می‌فرماید:

آن چیزی که به حق دعوت می‌کند، مستحق پیروی هست یا کسی که باید آن را هدایت کند؟

مجری برنامه

اولین باری که نام مقدس أمیر المؤمنین (علیه السلام) را شنیدید در کشور و سرزمینی که شاید دور بودند یا مقداری با واژه أمیر المؤمنین (علیه السلام) بیگانه بودند، چه زمانی بود؟ چه شد که عاشق حضرت علی (علیه السلام) شدید؟

دکتر تیجانی

من از کودکی و شیرخوارگی با اسم علی آشنا شدم. زیرا در تونس رسم است که زنان تونسی وقتی بچه‌ای به دنیا می‌آورند، اولین عطسه‌ای که این بچه می‌کند، می‌گویند بگو محمد، بگو علی، صلوات بفرست بر محمد و آل نبی. محمد (صلی الله علیه و آله) و علی (علیه السلام) هستند و حاضرند، شر و شیطان فرار کرد. این رسم ماست. من از شیرخوارگی با اسم علی آشنا شدم.

در کودکی، شخصی بود که به بچه‌ها روایت، داستان و قصه می‌گفت. از داستان‌ها و شجاعت‌ها و جوانمردی‌های حضرت علی (علیه السلام) که شمشیر پیروز خدا بود به ما می‌گفت. من از آنجا عاشق این شخصیت شدم. همه کودکان عاشق حضرت علی (علیه السلام) بودند. زیرا این شجاعت و این جوانمردی را دوست دارند و وقتی می‌بینند این شخصیت، اسلامی است، بیشتر میل پیدا می‌کنند.

مجری برنامه

چند ساله بودید که شیعه شدید؟

دکتر تیجانی

27 ، 28 سال.

مجری برنامه

چه چیزی سبب شد درباره شیعه و ولایت أمیر المؤمنین (علیه السلام) تحقیق و کنکاش کنید؟

دکتر تیجانی

در یک سفر غیر منتظره که تقدیر إلهی بود من به این سفر برم. این سفر خدایی و غیر إرادی مرا به نجف رساند. وقتی کنار علماء نجف ـ که فکر می‌کردم کافر هستند ـ می‌رفتم، وقتی آنها صحبت می‌کردند، حیرت مرا فرا گرفت که مگر می‌شود آنها کافر باشند؟ در اوایل، من قانع نبودم و فکر می‌کردم که آنها دو روئی می‌کنند، فکر می‌کردم آنها منافق هستند و تقیه می‌کنند و مرا گول می‌زنند. بعد از بازگشتم از این سفر، به تونس، منزل خودم رفتم. 3 سال طول کشید تا من دریافتم که چیزی که شیعه از ما أهل سنت می‌گوید، در کتب خود ما بوده و دروغ نیست و آنها دروغ نگفتند. در یکی از کتاب‌هایم نوشتم که اگر برادران أهل سنت کتاب‌های خودشان را بخوانند و کتاب‌های أهل تشیع را نخوانند، کافی خواهد بود که به حقیقت واقعی برسند.

مجری برنامه

بعضی از فرقه‌های [مذاهب] اسلام، چهره اسلام را خراب می‌کنند. باید چه کار کنیم که این‌گونه نشود؟

دکتر تیجانی

بعد از 35 سال فعالیت من در این زمینه، بهترین وسیله و بهترین راه ایجاد دموکراسی ـ  البته نه به معنای دموکراسی بوش که وارد عراق شد ـ این است که ما سخن و حرف همدیگر را بشنویم و فرصت بدهیم به همدیگر تا حرف بزنیم. دموکراسی فطری و عقلی باید باشد که خداوند در قرآن می‌فرماید:

حق را بگو؛ هر کس خواست قبول می‌کند و هر کس نخواست قبول نمی‌کند.

مجری برنامه

چرا شیعیان در دنیا مظلوم هستند؟

دکتر تیجانی

خداون در قرآن می‌فرماید:

پیامبر با حق آمد و بسیاری با این حق مخالفند.

پس معلوم می‌شود که بیشتر آنها باطل هستند و با حق می‌جنگند. چون تعداد اهل حق کم است، پس مظلوم هستند. در قرآن آمده است:

خیلی کم هستند بندگان شاکر من.

اگر تاریخ زمان‌های قدیم را مطالعه کنیم، تمام پیامبران (علیهم السلام) از أمت‌های خودشان ظلم و جفا دیدند؛ به حدّی که به قتل آن‌ها انجامید. حضرت علی (علیه السلام) با آن همه مقام و مرتبه، تا 70 سال در میان مسلمانان لعن و نفرین می‌شد. چه ظلمی بالاتر و بزرگ‌تر از این ظلم؟! کسی که به منزلت علی بن أبی طالب (علیه السلام)، ـ منزلت حضرت هارون (علیه السلام) نسبت به حضرت موسی (علیه السلام) ـ لعن می‌شود، وای به حال پیروان او! پیروان حضرت علی (علیه السلام) به محض این‌که یک فضیلتی از حضرت نقل می‌کردند، سرشان بریده می‌شد و کشته می‌شدند. کار به جایی رسید که یک شیعه آرزو می‌کرد به او لقب یهودی بدهند تا این‌که به او بگویند شیعه هستی. زیرا یهودی، اهل کتاب است و خونش حلال نیست، ولی شیعه را کافر می‌دانستند و خونش را می‌ریختند.

مجری برنامه

این روزها توی دنیا صحبت از دموکراسی و آزادی زیاد می‌شود. آیا در اسلام، قشنگ‌تر از این دموکراسی می‌شود پیدا کرد یا نه؟ شیعه در این مورد چه می‌گوید؟ شیعه، ترور را حرام می‌داند؛ می‌گوید همه باید با هم مهربان باشند؛ همدیگر را دوست داشته باشند. کجای حرف شیعه تلخ است؟ کجای حرف شیعه جنگ طلبانه است؟

دکتر تیجانی

این مطلبی که شما فرمودید، دلیل قرآنی دارد. انسان ذاتاً در حالت عادی، هم جاهل است و هم جنایت‌کار. خداوند در سوره عصر می‌فرماید:

إِنَّ الْإِنْسَانَ لَفِی خُسْرٍ

قسم به عصر که همه انسان‌ها در خسارت و زیان هستند.

مگر آنجا که خدا إستثناء کرده و می‌فرماید:

إِلَّا الَّذِینَ آَمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَ تَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَ تَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ

مگر کسانی که ایمان و عمل صالح دارند و و توصیه می‌کنند به حق و صبر.

مجری برنامه

امام صادق (علیه السلام) در حدیثی زیبا می‌فرماید:

دین، همان محبت است و محبت، همان دین است.

آیا قبول دارید که شیعه دین محبت است؟

دکتر تیجانی

 بله، خدا بندگانش را دوست دارد و در قرآن می‌فرماید:

قومی خواهند آمد که آن‌ها خدا را دوست دارند و خدا نیز آن‌ها را دوست دارد.

مجری برنامه

شما به خاطر عظمتی که دارید، باعث گرایش چند میلیون آدم به شیعه شدید. وقتی با آنها حرف می‌زدید، وقتی برای آنها مقاله می‌نوشتید، وقتی منبر می‌رفتید و با آنها صحبت می‌کردید، از کدام جذابیت تشیع صحبت می‌کردید که میلیون‌ها نفر را توانستید در دایره تشیع جا بدهید؟

دکتر تیجانی

وسایل ارتباط جمعی (اینترنت، موبایل، رادیو و تلویزیون) خیلی به من کمک کرد. کتاب آنگاه که هدایت شدم، به 26 زبان دنیا ترجمه شد. پیروزی انقلاب به رهبری امام خمینی (ره) کمک بسیار بزرگی بود بر حقانیت مطالبی که من بیان می‌کردم. آنها می‌گفتند خدا هیچ‌وقت کسی را که شیعه است، پیروز نمی‌کند؛ چون شیعه باطل است. ولی این پیروزی انقلاب بزرگ، در رساندن حقانیت شیعه به من خیلی کمک کرد. پیروزی 33 روزه جنگ حزب الله با رژیم صهیونیستی باعث شد سؤالات معاندین برانگیخته شود. قبلا مذاهب دیگر سؤال نمی‌کردند که مذهب شما چیست و چه دارد؟ بیشتر مخاطبینم جوان هستن و آنها بیشتر حرف مرا قبول می‌کنند. پیرمردها چون زمان بر آن‌ها گذشته، گیرایی‌شان خیلی کم شده است. ولی جوان به منطق عقل که 2=1+1 است، زودتر قبول می‌کند. از امام راحل (ره) یاد کردیم، از سید نصرالله یاد شد باید از دکتر محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور محترم ایران هم یاد کنم که تأثیر بسیار فراوانی داشته در رساندن حقانیت این مذهب. سخنرانی‌های‌شان، طبع متواضع‌شان، رفتارشان و کلماتی که به کار می‌بردند، خیلی به من و این مذهب خیلی کمک می‌کند. در جریان انتخابات که آقای رئیس جمهور رأی آوردند و پیروز شدند و وارد  بیت رهبری شدند و دست مقام معظم رهبری را بوسیدند، من در یک کنفرانسی نقل کردم که پیامبر (صلی الله علیه و آله) از احمدی‌نژاد یاد کرده است. آن‌ها گفتند دکتر تیجانی دارد دوروئی می‌کند، چابلوسی می‌کند، چرا این حرف را می‌زند؟ مگر می‌شود پیامبر (صلی الله علیه و آله) حدیثی در مورد احمدی‌نژاد بگوید؟ پیامبر (صلی الله علیه و آله) می‌فرماید:

اگر دیدید علماء أمتی در سر در خانه حکّام آن أمت قرار بگیرند، وای به حال آنها! ولی اگر دیدید حکّام أمتی بر سر در علماء أمت می‌آیند، چه خوب هستند آن علماء و چه خوب هستند آن حکّام!

مجری برنامه

وقتی کتاب آنگاه که هدایت شدم را نوشتید، چه فکری می‌کردید؟

دکتر تیجانی

من در رؤیا، حضرت امام موسی بن جعفر (علیه السلام) را دیدم. ایشان به من أمر کردند:

سفری را که خدا برای تو مقرّر کرده و وارد عراق شدی و قبر کاظمین (علیهما السلام) را زیارت کردی، به رشته تحریر در بیاور.

من همین کار را کردم. شعور و احساس من این بود. وقتی به دیدار مقام معظم رهبری نائل شدم، ایشان به من گفتند:

این کتابِ تو نیست، بلکه این یک نفس قدسی است از جانب أهل بیت (علیهم السلام) به تو.

عقیده من این بود که خودم را توجیه کنم.

مجری برنامه

شما چند فرزند دارید؟

دکتر تیجانی

4 تا دختر و 4 تا پسر.

مجری برنامه

در کجا زندگی می‌کنند؟

دکتر تیجانی

تعدادی در تونس و فرانسه و تعدادی هم همراه من در آمریکا زندگی می‌کنند.

مجری برنامه

اگر روزی یکی از بچه‌های‌تان به شما بگوید:

من شیعه و این مذهب را دوست ندارم و می‌خواهم با این مذهب خداحافظی کنم و بروم.

اگر بخواهید زیباترین جذابیت شیعه را برایش بگویید، اگر بخواهید زلفش را به أمیر المؤمنین (علیه السلام) و این آئین قشنگ گره بزنید، به او چه می‌گویید؟

دکتر تیجانی

من در خانواده، دموکراسی را رعایت می‌کنم. دختران من خودشان شوهران‌شان را انتخاب کردند و بنده هیچ دخالتی نداشتم. حتی إصرار نکردم که شوهران‌شان از مذهب تشیع باشند. وقت بسیار فراوانی به آنها دادم تا خودشان بخوانند و ببینند و بشنوند و انتخاب کنند.

مجری برنامه

ما در این کشور زندگی می‌کنیم و اکثریت‌مان شیعه است. اما من نگاه خیلی خوبی ندارم، خیلی خوب مطالعه نمی‌کنم، خیلی خوب آئینم را نمی‌شناسم. چی کار باید بکنم؟

دکتر تیجانی

بهترین راه، مطالعه کتاب‌های من است. همه جوانانی که در آمریکا، فارس، عرب و لبنان هستند، آنها را بیدار کردم. بهترین راه برای رسیدن به مذهب تشیع، مطالعه کتاب‌هایی است که من به رشته تحریر در آورده‌ام. چون هم خیلی راحت است و هم در دسترس.

مجری برنامه

بهترین کتاب را نام ببرید؟

دکتر تیجانی

کتاب‌های همراه با راستگویان و الشیعة مع السنة.

مجری برنامه

شما دوست دارید در برف، پای‌تان را جای پای چه کسی بگذارید؟

دکتر تیجانی

پیامبر (صلی الله علیه و آله) به ابوذر گفت:

اگر همه مردم به یک سو رفتند و علی به سوی دیگر، به سویی برو که علی رفت.

من هم پایم را جای پای حضرت علی (علیه السلام) می‌گذارم.


منبع : سایت ولی عصر (عج)

مطالب بیشتر

 نظرات شمانام    
پست الكترونيكي:    
نظر:  
 
 
 
 
   
دریافت اطلاعات...
مقالات
دریافت اطلاعات...