رمضان، ماه آمرزش، توبه و بازگشت از گناهان - ارسالی از سجاد محمدیان / تهران
جمعه 22 مرداد 1389      3450بازديد


رمضان، ماه آمرزش، توبه و بازگشت از گناهان

رمضان ماه آمرزش توبه و بازگشت به سوی خداوند است. آنهایی که در زندگی خویش آلودگیهایی داشتهاند میتوانند با روزه جان خود را شتسشو دهند. و به پاکی درون خود بپردازند و از خدای خویش طلب آمرزش کنند. پیشوایان معصوم (ع) فرمودهاند: گناهان در این ماه بخشوده میشود و این مژدهای بزرگ است برای کسانی که لغزشهایی داشتهان و تسلیم خواهشهای نفسانی بودند. میتوانند از برکات این ماه استفاده کنند و به سوی خدا بازگردند. بدون تردید گناهکار پشیمانی که در این ماه مبارک رمضان برای خداوند روزه بداردو از گذشته خویش توبه کندن و طلب آمرزش بخواهد مورد بخشش و عفو خداوند قرار خواهد گرفت.

پیامبر (ص) در فضیلت ماه رمضان فرمودهاند: «و هو شهر المغفرة...». «ماه رمضان ماه خداوند و ماه مغفرت است. ماه رمضان ماه آمرزش گناهان و رهایی از عذاب و عقال الهی است. «و هو شهر الانابه». «ماه رمضان ماه انابه است ماه رجعت و بازگشت به خدا.

پیامبر (ص) فرمودند: حسنات در ماه مبارک رمضان مقبول است و سیئات و گناهان آمرزیده است و هرکس بخواهد در ماه مبارک رمضان آیهای از کتاب خای عزوجل مثل کسی است که تمام قرآن را در غیر این ماه ختم کرده است. و هرکس بخندد برروی بردر مومن خود ملاقات نکند او را در قیامت مگر این که در روی او بخندد و بشارتهمه او را به بهشت و هرکس کمک کند در ماه مبارک رمضان مومنی را، اعانت کند خدا او را بر عبور از صراط روزی که قدمها در پل صراط لرزان است. شهر رمضان شهر برکت ورحمت و شهر مغفرت و شهر توبه و انابه است. هرکس که دراین ماه آمرزیده نشود پس در کدام ماه آمرزیده میشود؟ پس بخواهید از خدا این که قبول کند از شما در این ماه روزه را»(1)

محمدبن معلم از امام باقر (ع) روایت میکند که آن حضرت فرمودند: خداوند متعال ملائکه را موکل کرده بر روزه داران که برای آنان استغفار میکنند. در تمام روزههای ماه مبارک رمضان چون آخرین شب ماه رمضان فرا میرسد. فرشتگاه میگویند بشارت باد بر شما ای روزهداران که خداوند گناهان شما راآمرزیدند.(2) «شهر رمضان شهر فرضالله علیکم صیامة، فمن صامه ایمانا و احتسابا خرج من ذنوبه کیوم ولدته امه» رسول گرمی (ص) فرمودند: ماه مبارک رمضان ماهی است که خداوند واجب کرده روزه آن را، و هرکس از روی ایمان روزه بگیرد از گناهان پاک میشود آنچنان که از مدر متولد شده باشد.(3)

در بحارالانوار آمد: امیرالمومنین (ع) فرمود که روزی رسول خدا (ص) برای ما خطبهای خواندند که: رو کرده به شما ماه خدا با برکت و رحمت و آمرزش که از ماههای دیگر برتر است. روزهای ان برتر و بالاتر از روزهای دیگر و شبهای آن برتر از شبهای دیگر و ساعات آن بالاتر از ساعات دیگر سال است.(4) ای روزهدار تدبیر کار خودکه در این ماه مهمان پروردگاری. در اعضاء و جوارح خود تامل کن که آنها رااز گناه بازداری دیگر آن که شبها در خواب و روزها در غفلت و فراموشی نگذرانی. نکند که این ماه تمام شود و گناهان تو آمرزیده نشده باشد و هنگامی که روزهداران جزای اعمال خود را میگیرند. تو از زیانکاران باشی. ای روزهدار اگر پروردگار تو رااز درگاه خویش براند توبه کدام درگاه رو خواهیآورد. و اگر خوار کند تو را چه کسی گرامی میدارد تو را و اگر ذلیل کند تو را چه کسی عزیزت خواهد نمود و اگر در ردیف بندگان تو را نپذیرد کدام خدایی را اختیار میکنی و اگر لغزشها و گناهان تو را نیامرزد برای آمرزش گناهان به چه کسی امید خواهی داشت.»

از رسول خدا (ص) روایت شده که فرمودند: شبهای ماه مبارک رمضان خداوند آنقدر از گناهکاران را میآمرزد که حسابش را غیر خودش نمیداند و در شب آخر ماه مبارک رمضان بقدر آنچه را که در تمام ماه مبارک رمضان بخشیده از جهنم آزاد میکند و هرکس ماه رمضان را روزه بدارد و از چیزهایی که خدا حرام کرده دوری کند بهشت بر او واجب میکرد.(5)

 ارسالی از سجاد محمدیان / تهران

پاورقیها:

1ـ بحارالانوار، مجلسی.

3ـ همان منبع.

2ـ وسایل الشیعه، ص 97.

4ـ بحارالانوار، ص 96/356.


بازگشت به مقالات ارسال شده توسط کاربران
بازگشت به ویژه نامه ماه بندگی (ماه رمضان 89)

 

مطالب بیشتر


   نظرات شما  نام    
  پست الكترونيكي:    
  نظر:  
   
   
   
   
     
  دریافت اطلاعات...
  مقالات
  دریافت اطلاعات...